girl listening to music
autor zdjęcia

4 najlepsze sposoby na odkrywanie nowej muzyki

Muzyka towarzyszy nam na każdym etapie codzienności. Nie wyobrażamy sobie spaceru do pracy lub szkoły bez słuchawek w uszach, natomiast podczas wieczornych spotkań z przyjaciółmi ulubiona playlista rozbrzmiewająca w tle jest koniecznością! Bywają jednak momenty, kiedy dotychczas słuchane piosenki nie ekscytują nas jak wcześniej i potrzebujemy poznać coś świeżego. Gdzie wówczas okrywać nową muzykę?

Odkryj pełen potencjał Spotify

Platforma Spotify oferuje szerokie spektrum playlist, które są dopasowane do zainteresowań muzycznych użytkownika. Wśród nich można znaleźć m.in. kilka rodzajów Daily Mixów, składanki zależne od gatunku (np. Pop MixR&B Mix) oraz playlisty, bazujące na twórczości ulubionych artystów. Wyjątkową sekcją jest także Discover Weekly, gdzie można znaleźć nowe, dopasowane do Waszego gustu muzycznego utwory, które są wyselekcjonowane przez bazujący na sztucznej inteligencji algorytm Spotify. Jeśli nadal czujecie, że nie potraficie znaleźć interesujących utworów, które wpasowują się w Wasz styl, co piątek sprawdzajcie playlistę New Music Friday, gdzie zebrane są nowe, popularne piosenki mające swoją premierę w ciągu ostatnich siedmiu dni.

spotify new music panel

Możliwości Apple Music nie pozostają w tyle

Serwis streamingowy Apple Music posiada równie rozbudowaną możliwość odkrywania nowej muzyki, co Spotify. Uruchamiając platformę czeka nas cała sekcja Browse, która skupia w sobie albumy, utwory oraz playlisty, które potencjalnie mogą się spodobać użytkownikowi. Co wyróżnia Apple Music od konkurencji, to rozbudowana oferta stacji radiowych. Wśród nich można znaleźć takie kanały jak New Music Daily Radio czy Apple Music 1.

Ciekawym trickiem jest przeszukanie kont użytkowników Apple Music, którzy mają podobne upodobania do nas. Jak to zrobić?

  1. Wpisz swojego ulubionego artystę w polu wyszukiwania
  2. Przejdź do zakładki Playlist i znajdź playlisty należące do użytkowników Apple Music.
  3. Przejdź do konkretnego użytkownika, który stworzył playlistę i zobacz, jakiej innej muzyki słucha Jeżeli lubicie tego samego artystę jest szansa, że znajdziecie tam coś, co Wam się spodoba.
Apple Music search
Krok 1 & 2
Apple Music user playlist
Krok 3

Zaufajcie nam, można w ten sposób znaleźć prawdziwe perełki!

A może tradycyjny YouTube?

Aby odkrywać nową muzykę w serwisie YouTube, warto wypróbować kilka strategii. Przede wszystkim skarbnicą nowej muzyki jest karta Eksploruj zlokalizowana po lewej stronie interface’u. Znajdziecie tam wyświetlane oddzielne sekcje dla różnych gatunków muzycznych, które zawierają w sobie niepoznane dotychczas utwory. Kolejną przydatną funkcją jest zakładka Polecane. Algorytm rekomendacji YouTube zasugeruje tam nową muzykę na podstawie Waszej historii oglądania oraz ogólnych zainteresowań. Ponadto wielu blogerów oraz kanałów muzycznych tworzy playlisty, na których selekcjonuje nową muzykę z różnych gatunków. Warto ich znaleźć, a następnie zaobserwować, aby być na bieżąco z świeżymi wydawnictwami i aktualnościami muzycznymi.

Poznaj wyjątkowe narzędzie – Chosic (nasz ulubiony sposób)

Wyobraźmy sobie sytuację, w której podoba nam się wybrany utwór i zależy nam na tym, aby poznać inne piosenki w zbliżonym klimacie. Gdzie wówczas najlepiej się udać? Ciekawym rozwiązaniem jest platforma Chosic, która umożliwia znajdowanie podobnych kawałków, opierając się na wybranych zmiennych: podobna energia, taneczność, podkład muzyczny, akustyczność itd. Co istotne, strona umożliwia odtwarzanie fragmentów utworów, bez konieczności przechodzenia do wybranej platformy streamingowej.

Jak znaleźć coś nowego wykorzystując Chosic?

  1. Przejdź do narzędzia Similar Songs Finder
  2. Wpisz w pole wyszukiwania tytuł piosenki, której ostatnio lubisz słuchać i kliknij Generate
  3. Teraz czas na szukanie nowych utworów!
chosic similar music search
Krok 1 & 2
chosic similar music panel
Krok 3

Znając już metody na odkrywanie nowej muzyki, nie pozostaje Wam nic innego, jak podłączenie słuchawek lub głośnika i rozpoczęcie poszukiwań. Trzymamy kciuki!

Koniecznie podzielcie się swoimi odkryciami, proponując nowe utwory do naszej wspólnej playlisty. Odblokujcie możliwość wysyłania nam piosenek, zapisując się na listę gości Parrty

Udanej imprezy i dobrej muzyki

Parrty Team

Autor wpisu:

twórca Parrty Blog

O twórcy

Uwielbiam chodzić na koncerty oraz festiwale. Na mojej playliście możesz znaleźć Taylor Swift, Lizzo, Tinashe, czy Rihanne. Oprócz słuchania muzyki, uwielbiam też wymyślać pomysły na różne rodzaje imprez. Od domówek, na których jest karaoke po imprezy tematyczne w plenerze. Zawsze staram się, żeby moje wydarzenia były niezapomniane dla moich znajomych i siebie.